Opcje widoku
Powiększ tekst
Powiększ tekst
Pomniejsz tekst
Pomniejsz tekst
Kontrast
Kontrast
Podkreślenie linków
Podkreślenie linków
Deklaracja dostępności
Deklaracja dostępności
Reset
Reset

Rola relaksacji w edukacji przedszkolnej.

Rola relaksacji w edukacji przedszkolnej.

W dzisiejszym świecie na każdym kroku spotykamy się z hałasem, stresem, pośpiechem i niepokojem. Tempo naszego życia z dnia na dzień wzrasta. Ciężko zachować opanowanie i pogodę ducha wobec takich bodźców.  Jeżeli jednak chcemy zachować równowagę dla nas i dla naszych dzieci, powinniśmy wykorzystywać wszelkie chwile spokoju i odprężenia. 

 

W przedszkolu wykorzystujemy techniki relaksacyjne, aby dzieci wyciszyć, uspokoić. Są to masażyki, ćwiczenia oddechowe, ćwiczenia rozluźniające, czytanie bajek relaksacyjnych, słuchanie muzyki relaksacyjnej. W ćwiczeniach służących relaksacji korzystamy z celowo spowolnionych ruchów i gestów: kołysania, głaskania, delikatnego drapania. Te ruchy i gesty, dzięki swej łagodności i zwolnionemu tempu sprawiają przyjemność i odprężają. Ćwiczenia wyciszające nie trwają długo- uwarunkowane są możliwościami dziecka i rodzajem ćwiczenia. Przedszkolak na krótko koncentruję swoją uwagę na jednym ćwiczeniu, dlatego relaksacja wymaga zmienności i różnorodności zabaw. Po co relaksacja w przedszkolu? Relaksacja ma na celu nabywanie przez dzieci umiejętności samokontroli, radzenie sobie ze stresem, świadome wyciszenie i uspokojenie. Ponadto służy też nabywaniu umiejętności odpoczynku, kontrolowania oddechu (np. po wysiłku fizycznym). Prowadzi do zmiany stylu zabaw- ograniczenia stukania, hałasowania, głośnego rozmawiania podczas zabaw. Eliminuje agresję dzieci wobec siebie nawzajem. Wiedząc jak wiele zalet ma relaksacja staramy się wdrażać ją w naszej placówce, szczególnie po obiedzie. Dzieci wyciszają się i odprężają, jednocześnie regenerując siły do kolejnej zabawy. Zachęcamy rodziców do wspólnej relaksacji w domu. 

 

Opracowała Katarzyna Glenc

 

 

Data dodania: 2021-10-11 20:16:42
Data edycji: 2021-10-11 20:17:55
Ilość wyświetleń: 497

"Aby rozwijać się, wzrastać osiągnąć pewność siebie dzieci muszą dotykać, bawić się, pracować, doświadczać piękna, różnorodności, złożoności świata, muszą rozwijać smak aktywności, twórczości"

Bruno Ferrara
Bądź z nami
aktualności i informacje
Biuletynu Informacji PublicznejElektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej
Biuletynu Informacji Publicznej
Elektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej