Przedszkole jako placówka środowiskowa

Przedszkole jest placówką środowiskową, dlatego staramy się, aby rzetelnie spełniało wynikające z tego tytułu funkcje. Współpracujemy z instytucjami i stowarzyszeniami lokalnymi.

RADLIŃSKIE TOWARZYSTWO KULTURALNE
Dzięki ścisłej współpracy na terenie naszego przedszkola odbywają się cykliczne spotkania naszych wychowanków z ciekawymi ludźmi- ludźmi z pasją życiową, którzy w interesujący sposób przekazują dzieciom swoją wiedzę o regionie, jego kulturze, tradycji, zwyczajach oraz przybliżają wiedzę z zakresu środowiska przyrodniczego.

KOŁO GOSPODYŃ WIEJSKICH I ZESPÓŁ FOLKLORYSTYCZNY "NIE DEJMY SIĘ"
Panie aktywnie działające w tych kołach, chętnie goszczą od lat w naszym przedszkolu. Dzięki ich wizytom- opowiadania gwarą, demonstracji ludowych zwyczajów, obrzędów i czynności, które już zanikają- dzieci poznają tradycję pokoleń mieszkańców naszego regionu.
Tradycją  w naszym przedszkolu stało się:
kiszenie kapusty
pieczenie ciasteczek
spotkania z przyśpiewką śląską
spotkania związane z ludową tradycją Świąt Bożego Narodzenia i Świąt Wielkanocnych.

MIEJSKI OŚRODEK KULTURY
Dzięki współpracy  z MOK nasi wychowankowie mają możliwość przedstawić swoje umiejętności przed szerszą widownią. Regularnie bierzemy udział w organizowanych przez MOK konkursach i przeglądach:

• "Mała Poleczka"- przegląd dziecięcych form tanecznych i wokalnych
  • Konkurs na Marzannę
  • konkursy plastyczne

POLICJA
Bardzo ważnym partnerem we współpracy z przedszkolem jest policja. Do form współpracy należy wizyta policjantów w przedszkolu, nauka zasad ruchu drogowego, poznanie policyjnych psów.

STRAŻ POŻARNA
Lokalizacja naszego przedszkola- bezpośrednie sąsiedztwo z remizą OSP- miała wpływ na to, że od momentu przejęcia budynku, w którym aktualnie funkcjonuje przedszkole, nasza współpraca bardzo się zacieśniła. Od wielu lat strażacy organizują pokazy akcji gaśniczych dla naszych dzieci, udostępniają do obejrzenia wozy bojowe, uczą dzieci jak zapobiegać pożarom, przestrzegają przed niebezpieczeństwem zapruszenia ognia. Oprócz tych działań, strażacy pomagają nam w organizacji naszych imprez- udostępniają sprzęt, salę, uatrakcyjniają ofertę festyn.

Data dodania: 2020-07-15 11:27:12