Informacje dotyczące pracy psychologa w przedszkolu

Miesiąc wrzesień dla psychologa to czas obserwacji dzieci w grupach podczas swobodnej zabawy i późniejsza diagnoza. Właśnie wtedy, psycholog obserwuje w jak sposób u dzieci zachodzi proces adaptacji w przedszkolu, jak zachowują się w sytuacjach stresowych i konfliktowych. Ma możliwość oglądania rysunków maluchów, dokonywania analizy oraz podczas obserwacji doświadcza w jaki sposób dzieci odzywają się do siebie, czy do osób dorosłych. W ten sposób poznaje dzieci i ich problemy.

Kolejnym etapem jest diagnoza, która opiera się na spostrzeżeniach po obserwacyjnych, na informacjach uzyskanych od wychowawców grup oraz na indywidualnej pracy psychologa z dzieckiem. Zajęcia indywidualne w dużej mierze opierają się na zabawach terapeutycznych dzięki czemu są one przyjemne dla dziecka, a psycholog może uzyskać wiele informacji.

Zajęcia psychologiczne głównie mają na celu wspieranie rozwoju społeczno-emocjonalnego dzieci, ale również poprawianie sfery percepcyjnej, poznawczej i motorycznej. W pracy z dzieckiem biorę pod uwagę jego indywidualne możliwości. Zajęcia z psychologiem zazwyczaj odbywają się w małych 3-4 osobowych grupach. Gdy zachodzi taka potrzeba zajęcia prowadzone są indywidualnie z dzieckiem.

Po przeprowadzonej diagnozie, każdy rodzic zostanie pisemnie poinformowany o zakwalifikowaniu dziecka na zajęcia z psychologiem. Terapia rozpoczyna się po otrzymaniu przez psychologa pisemnej zgody od rodziców. Rodzice mogą w każdej chwili zrezygnować z zajęć z psychologiem, po dostarczeniu do przedszkola pisemnej rezygnacji.

W celu uzyskania szczegółowej informacji i planu terapii można zgłosić się do mnie na konsultacje psychologiczne po wcześniejszym umówieniu telefonicznym za pośrednictwem sekretariatu przedszkola. Serdecznie zapraszam na konsultacje w godzinach dostępności.

Dzieci zakwalifikowane na terapię psychologiczną będą uczestniczyły w zajęciach raz
w tygodniu.

Dodatkowo pomoc psychologiczna może także zostać udzielana dzieciom zgłoszonym na prośbę rodzica, po konsultacji z psychologiem przedszkola.

Data dodania: 2020-10-07 10:27:33
Data edycji: 2022-09-04 20:16:47