„DZIEŃ KOLOROWEJ SKARPETKI” – ŚWIATOWY DZIEŃ OSÓB Z ZESPOŁEM DOWNA

21 marca to nie tylko początek kalendarzowej wiosny, ale również Światowy Dzień Osób z Zespołem Downa – Dzień Kolorowej Skarpetki.

Wybór daty jest nieprzypadkowa, bowiem w 21 parze chromosomów, osoby zdrowe mają 2 chromosomy, podczas gdy osoby z Zespołem Downa - 3. Stąd inna nazwa tej choroby – trisomia 21.

W tym roku nasze przedszkolaki włączyło się w obchody „Dnia Kolorowej Skarpetki”. Podczas krótkiej pogadanki udało nam się ustalić, że każdy z nas jest na swój sposób inny, różnimy się pod wieloma względami i ta inność i różnorodność jest naturalną rzeczą. Osoby z Zespołem Downa żyją wśród nas. Tak jak my bawią się, śmieją i spełniają swoje marzenia - bez względu na różnicę w liczbie chromosomów.

Dopełnieniem obchodów Światowego Dnia Zespołu Downa było założenie dwóch niepasujących skarpetek, symbolizujących niedopasowane chromosomy. W ten sposób chcieliśmy pokazać, że integrujemy się z osobami z Zespołem Downa i ich rodzinami.

Data dodania: 2021-03-20 09:36:32
Data edycji: 2021-03-22 13:10:05