CHARAKTERYSTYKA PATRONA PRZEDSZKOLA

Miś Uszatek narodził się 6 marca 1957 roku. Trochę nietypowo, bo z dwóch ojców- pisarza Czesława Janczarskiego i ilustratora Zbigniewa Rychlickiego. Początkowo Miś Uszatek gościł głównie w pisemku dla dzieci "Miś", którego był patronem, później stał się bohaterem licznych książek. Biorąc więc pod uwagę datę jego narodzin można bez większej przesady zaryzykować twierdzenie, iż na Uszatku wychowało się kilka pokoleń młodych Polaków. Jednak prawdziwa eksplozja jego popularności nastąpiła w 1975 roku kiedy to rozpoczęto produkcję lalkowego serialu z Uszatkiem w roli głównej, któremu głos dawał znakomity aktor Mieczysław Czechowicz, a tytułową piosenkę skomponował Piotr Hertel. Już niebawem okazało się, że seria ta z powodzeniem wypełniła lukę, jaką był brak filmów dla dzieci w wieku przedszkolnym. Dzieciom łatwo było się identyfikować z Uszatkiem, bo z jednej strony przypominał on dostępną wszystkim pluszową zabawkę, a z drugiej strony był przecież poważnym partnerem, kolegą  z przedszkola. Na dodatek okazał się bohaterem na wskroś współczesnym, nie tylko w zachowaniu, czy w języku, ale i w ubiorze. Bardzo ważne znaczenie ma również piosenka wykonywana przez Uszatka, nawiązująca do równości i przyjaźni z dziećmi. Rodzocice stwierdzili również, że Uszatek już tyle lat wychowuje, uczy i  bawi. Ten sympatyczny bohater mówi prawdę, ceni sobie przyjaźń, swoją pogodą wnosi optymizm i naturalną potrzebę zabawy, radości, która jest przecież ściśle związana z dzieciństwem każdego człowieka.