Cierpliwy tata, cierpliwa mama...cierpliwe dziecko

Zanim zaczniesz uczyć swojego malca cierpliwości, przyjrzyj się sobie. Czy potrafisz cierpliwie poczekać, aż skończy zdanie, nawet wtedy, gdy Twoja pociecha mówi wolno, nie zawsze na temat i gubi wątki po drodze? A gdy wycinanie, sklejanie, lepienie nie wychodzi malcowi najlepiej, wystarcza Ci cierpliwości, by nie kończyć za niego? A ubieranie, jedzenie? Dajesz szansę, by choć wolno i czasem niezdarnie, ale samodzielnie zjadło, ubrało się, umyło?

Dziecko uczy się wielu rzeczy, naśladują rodziców. Jeśli będziesz konsekwentnie przestrzegał narzuconych sobie zasad, spokojnie czekał i nie pospieszał wciąż swojego malca, szybciej nauczysz go bycia cierpliwym. Dobry przykład to jednak za mało. Cierpliwości możesz uczyć, wymagając od dziecka określonych zachowań w określonych sytuacjach. Pokazując te sytuacje i wymagając od malca, by podporządkował się zasadom, które w jego życie wprowadzasz.

Bądź stanowczy i konsekwentny, ale nie zapominaj też o tym, że pochwały i nagrody zachęcają do powtarzania zachowań pożądanych, a kary, choć eliminują te niepożądane, to jednak na krótko. Chwal więc malca, gdy cierpliwie czeka na swój rzut kostką przy planszowej grze i nie przepycha się w kolejce do ulubionej zjeżdżalni.

RADY, KTÓRE POMOGĄ WYCHOWAĆ MALCA NA CIERPLIWEGO CZŁOWIEKA


1. Domagaj się, by zadania zawsze były kończone, niezależnie od tego, czy wciąż są dla dziecka interesujące, czy zaczęły je nudzić.
Jeśli układacie puzzle, nie zgadzaj się na układanie następnych, dopóki poprzednie nie będą skończone. Rysowanie, malowanie, wycinanie- każdą pracę kończymy i podziwiamy, bo choć podziwiać ją można na etapach tworzenia, to jednak zachwyt nad skończonym dziełem to coś zupełnie innego.

2.
Podczas wspólnych posiłków nie wyróżniaj dziecka, nakładając mu jedzenie na talerz zawsze w pierwszej kolejności. Włóż babci na talerz, bo jest najstarsza w rodzinie i dopiero potem dziecku, wyjaśniając, dlaczego w tej kolejności
 
 
 
 
 
 

Polecamy newsletter informacyjny Urzędu Miasta Radlin. Rejestracja nie pociąga za sobą żadnych konsekwencji, w każdym momencie można zrezygnować
z subskrypcji.

 
brak pytań

 
Obowiązujące zasady dot. przetwarzania danych osobowych (w tym informacje dot. Inspektora Ochrony Danych) publikujemy na stronie internetowej pod adresem https://radlin.pl/zpdo